Jen necelých 10 kilometrů vzdušnou čarou od letoviska Sousse se nachází významné tuniské přístavní město Monastir. Toto město, v současnosti však spíše letovisko, patří k nejhezčím a také nejznámějším prázdninovým střediskům v Tunisku. Původní historické centrum Monastiru je situováno na asi 5 kilometrů širokém mysu. Ten vybíhá severovýchodním směrem do vod Středozemního moře. Poloostrov, na němž leží Monastir, tvoří jakýsi přirozený okraj Hammametského zálivu a od jihu jej ohraničuje. Severní hranici zálivu pak tvoří další známá turistická střediska Hammamet a Nabeul. Dá se říci, že na pobřeží Hammametského zálivu tráví nejen na cenově atraktivních last minute zájezdech do Tuniska svou dovolenou nejvíce turistů.
V současnosti žije v Monastiru asi 40.000 stálých obyvatel. Monastir patří, spolu s dalšími letovisky Hammametem, Mahdií a Sousse, do regionu s názvem Tuniský Sahel. Sahel znamená v překladu z arabštiny pobřeží. Turisticky spadá oblast pod druhé největší letiště v zemi s názvem Habib Bourguiba Airport. Letadla s turisty, cestujícími na katalogové či last minute zájezdy do Tuniska právě do oblasti Sahel, přistávají na monastirském letišti. Transfer do hotelů v Monastiru či turistické čtvrti Skanes trvá jen několik minut, neboť letiště leží na okraji periferie Skanes. Do dalších letovisek trvá cesta z letiště v Monastiru o něco déle.
Historie města je bohatá a pestrá. Původní osídlení je datováno do prvního tisíciletí před naším letopočtem. V té době na území dnešního Tuniska založili Féničané nejen současný přístav Monastir, ale třeba i Kartágo. To se nacházelo v místech, kde dnes stojí hlavní město Tuniska Tunis. Asi 50 let před Kristem byl na území současného Monastiru umístěn římský vojenský tábor. Z něho podnikal císař Julius Caesar vojenská tažení napříč severní Afrikou. Důležitost Monastiru coby přístavu přetrvala až do dnešní doby. Monastir je aktuálně vyhledávaným letoviskem nejen pro atraktivní last minute zájezdy. Severoafrické pobřeží Středozemního moře a jeho letoviska jako je právě Monastir, poskytuje svým návštěvníkům vše potřebné k tomu, aby tu v příjemném prostředí strávili svou zaslouženou dovolenou.
Ubytování turistů na zájezdech v Monastiru je většinou zajištěno v moderních hotelových komplexech na periferii města. Ty svým hostům zajišťují veškerý komfort a jejich služby jsou na vysoké úrovni. Většina moderní hotelové zástavby se koncentruje v turistických zónách na okraji města. K těm nejznámějším patří Skanes a Dkhila. Zahraniční turisty a další návštěvníky sem lákají v první řadě krásné a až neuvěřitelně široké pláže. Jejich povrch tvoří jemný písek a jsou dobře udržované.
Historické centrum Monastiru je situováno na skalnatém poloostrově. Vstup do moře je tady možný hlavně přes skály a kameny. Není tedy příliš vhodný k trávení typické letní dovolené u moře jak si ji představuje většina turistů. Prakticky jedinou výjimkou je asi 400 metrů dlouhá písečná pláž s názvem Qaraiya. Ta je k nalezení v malém umělém zálivu přímo naproti zdejší pevnosti Ribat. Proto do centra Monastiru cestuje, a to nejen na last minute zájezdy, jen hrstka turistů. Většina z nich tráví svou dovolenou ve Skanes.
Skanes je turistická čtvrť v severozápadní části Monastiru. Od historického centra leží necelé 4 kilometry západním směrem. Právě v těchto místech začíná nejhezčí (a také nejdelší) zdejší pláž. Ta se od Skanes táhne podél pobřeží v délce takřka 10 kilometrů. Kdo by se po ní vydal na procházku, za necelé 2 hodiny by došel do sousedního letoviska Sousse. Pláž je lemována moderními hotelovými komplexy, v nichž tráví čas nejen na last minute zájezdech do Tuniska většina turistů, kteří si jako své letovisko zvolili právě Monastir.
Povrch pláže tvoří jemný světlý písek a její šířka dosahuje v některých místech i více než 50 metrů. To ve spojení s její délkou zajišťuje všem návštěvníkům Monastiru, že si budou moci i uprostřed hlavní turistické sezóny najít dostatek prostoru, na němž stráví den u vody. Každý si tady tudíž může do sytosti užívat nejen koupání, ale i řadu vodních a plážových sportů. Vyzkoušet se dá kupříkladu windsurfing, paragliding nebo jízdu na vodních lyžích. A protože tato pláž klesá pod hladinu moře skutečně jen pozvolna, je ideální k rodinné dovolené. Rodiče tady mohou nechat koupat své ratolesti v moři takřka bez dozoru, aniž by se museli obávat o jejich bezpečnost.
Ačkoliv leží Skanes několik kilometrů od centra Monastiru, to je pro turisty dobře dostupné. Dopravu tady zajišťují buď taxíky, nebo pravidelné vlakové spojení. Určitě pozitivní je skutečnost, že i když je Monastir v současnosti turisticky velice frekventovaným a hojně navštěvovaným místem, stále ještě se mu úspěšně daří zachovat si své původní arabské kouzlo a atmosféru časů dávno minulých. To ale neznamená, že by se turisté měli obávat, že jim snad na last minute zájezdu v Monastiru mělo chybět něco z moderní turistické infrastruktury, na kterou jsou zvyklí třeba z Řecka. Vymoženosti moderní doby a dávná severoafrická kultura jdou v Monastiru naštěstí jak se říká ruku v ruce. Z obou období tu turisté na dovolené najdou to nejlepší.
Monastir se však vedle svých krásných pláží a vůbec svého turistického potenciálu proslavil i coby rodiště prvního prezidenta nezávislého Tuniska Habiba Bourguiby. Tento významný státník se tu narodil roku 1903. Po studiu práv v Paříži a následném návratu do Tuniska se začal aktivně politicky angažovat. Během svého života, a to zejména v prezidentské funkci, se mu podařilo proměnit poněkud omšelý Monastir v elegantní a moderní město. Dnes jsou takřka na každém kroku jasně patrné známky jeho přítomnosti a aktivit. Po Habibu Bourguibovi je v Monastiru vedle mezinárodního letiště nazvána třeba i mešit. Jména členů jeho rodiny zase nesou zdejší ulice. Habib Bourguiba měl k Monastiru po celý život vřelý vztah a žil zde až do své smrti v roce 2003.
Kromě spousty památek, spojených s osobou prvního tuniského prezidenta, se v dnešním Monastiru nachází i řada pozůstatků z doby Fénické a také Římské říše. Asi největší a nejdůležitější historickou památkou starého Monastiru je silně opevněný islámský klášterní komplex. Ten se nazývá Ribat. Dokončen byl těsně před koncem 8. století našeho letopočtu. Původně sloužil jako obranná pevnost před nájezdy Byzanticů a dalších nepřátel. Mohutná stavba měla již od svého vzniku nejen vojenský, ale též duchovní význam. Ribatů je v Tunisku značné množství, avšak ten monastirský patří k nejstarším a současně nejlépe zachovaným.
Jižně od Ribát mohou turisté na last minute zájezdu v Monastiru navštívit další významnou historickou památku. Tou je Velká mešita. Tato stavba tu vyrostla v 9. století. Další ze zajímavých a bezpochyby půvabných mešit je stavba z roku 1963, pojmenovaná po Habibu Bourguibovi. Mešita je skutečně obrovská. Do její modlitební síně se najednou vejde až 1.000 věřících. Přímo v monastirské medině pak stojí mešita Ali el Mezeriho. Ta však není veřejnosti přístupná.
Kdo by se chtěl vydat za poznáním Sahelu z Monastiru dále, má hned několik možností. Tou nejbližší je starobylé město Sousse. Dále od Monastiru, na opačné straně zálivu, je možno navštívit Hammamet nebo Nabeul. Asi 40 kilometrů jižně od města leží ve vnitrozemí El Jem. El Jem se po celém světě proslavil svým římským amfiteátrem. Ten je vůbec největším na africkém kontinentu. A spolu s koloseem v Římě patří k nejzachovalejším římským stavbám tohoto typu na světě.
Několikrát denně aktualizovaná nabídka dovolené v Monastiru s leteckou přepravou, kterou pořádají české cestovní kanceláře, se nalézá na našem partnerském webu. Aktuální nabídka všech leteckých zájezdů v Monastiru je k nalezení v samostatném oddíle zájezdy Monastir. Aktuálně nabízené zájezdy se slevou za včasnou rezervaci, nebo zahrnující nejrůznější předsezónní akce, s leteckou přepravou do Monastiru, jsou prezentovány v sekci Monastir slevy. Je-li pro vás akceptovatelný z letiště v Německu, Rakousku nebo Polsku, které leží v příznivé vzdálenosti od České republiky, podívejte se na nabídku dovolené v Monastiru od německých cestovních kanceláří.