Alonissos, nevelký ostrov s rozlohou asi 60 kilometrů čtverečních, je součástí egejského souostroví Sporady. Na ostrově trvale žijí asi tři tisícovky obyvatel, ovšem v průběhu letní sezóny se počet lidí na ostrově rapidně zvyšuje. Co je pro ostrov typické je jeho svérázná atmosféra a nádech skutečného Řecka. A i když na ostrov přijíždějí každé léto turisté z celého světa, ostrov rozhodně nepatří k nadměrně turisticky využívanému regionu. Právě tato skutečnost umožňuje Alonissu zachovat si svou jedinečnou tvář.
Stejně jako na většině ostrovů v Egejském moři i na Alonissu panuje velmi příznivé středomořské klima. Pro ostrovní podnebí jsou typická horká léta s dostatkem slunečního svitu a jen minimem srážek a naopak velmi mírné a značně deštivé zimy.
Podél poměrně členitého pobřeží se táhne hned několik pláží. Většina z nich je oblázková, písečných pláží je na ostrově pouze hrstka. Na některých místech z moře vystupují útesy a skály, které vytvářejí romantické zátoky a malé pláže, kam se rádi uchylují turisté toužící po soukromí a klidu. Během večerních procházek podél moře mají návštěvníci ostrova možnost spatřit úžasné západy slunce, které jsou dokonce dle mnohých zkušených cestovatelů nejhezčími v celém Středomořské regionu.
Ostrovu se často přezdívá přírodní lékárna, neboť na jeho území divoce roste celá řada nejrůznějších léčivých bylin. Příroda vůbec hraje v běžném životě ostrovanů zásadní roli. Obyvatelé Alonissu si svého životního prostředí váží a o "svůj" ostrov pečují s notnou dávkou energie. Kromě léčivých rostlin se na ostrově pěstují nejrůznější druhy ovoce a zeleniny a velmi moderním trendem je ekologické zemědělství a hospodaření v dokonalém souladu s přírodou.
Ostrov je součástí unikátního mořského parku s názvem National Marine Park. Ten tvoří ostrovy Alonnissos a 6 dalších, menších ostrovů. Tento park se stal útočištěm pro posledních několik set žijících jedinců tuleně středomořského. Tento mořský savec byl původně rozšířen po celém Středozemním moři, ovšem působením člověka se dnes vedle rezervace v okolí Alonissu vyskytuje už jen na několika málo místech ve Středomořském regionu.
Ostrov se nachází nedaleko ostrova Skiathos a ostrova Skopelos. Alonissos nemá své vlastní letiště a tak turisté mířící na ostrov přistávají na sousedním Skiathosu a na místo pobytu jsou poté přepravováni trajektem. Trajekt je také nejběžnějším způsobem, jak se dostat na okolní ostrovy na výlet.
Kdo se chce vydat za poznáním a přitom se nechystá opustit ostrov, s největší pravděpodobností se vypraví do dřívějšího hlavního města ostrova Palaia Alonissos nebo do přímořského střediska Patitiri. Městečko je velmi rušným přístavem a současně ideálním výchozím bodem na cesty na okolní ostrovy. K často navštěvovaným místům ostrova patří také vesničky Votsi a Rousoum Galos, ve kterých se dá posedět v místních tavernách a během konzumace lahodných pokrmů středomořské kuchyně si dokonale vychutnat pohodu a klid ostrova.
Několikrát denně aktualizovaná nabídka dovolené na Alonissu s leteckou přepravou, kterou pořádají české cestovní kanceláře, se nalézá na našem partnerském webu. Aktuální nabídka všech leteckých zájezdů na Alonissu je k nalezení v samostatném oddíle zájezdy ostrov Alonissos. Je-li pro vás akceptovatelný z letiště v Německu, Rakousku nebo Polsku, které leží v příznivé vzdálenosti od České republiky, podívejte se na nabídku dovolené na Alonissu od německých cestovních kanceláří.